Koruna letos turistům radost nedělá. Vůči většině jiných měn slábne

Názor
Špatná zpráva pro české turisty. Pomalu se blíží doba dovolených a koruna zatím letos podává matný výkon. Za první tři měsíce letošního roku dokázala z přibližně 140 světových měn posílit pouze vůči necelé dvacítce z nich.
Egyptská libra zpevňuje vůči koruně o více než šest procent. Foto: Pixabay

Z měn vyhledávaných turistických destinací zpevňuje prakticky jenom vůči turecké liře, a to o 2,6 procenta. Jen o trochu lepší je její výkon za posledních dvanáct měsíců. To si připisuje zhodnocení vůči necelé třicítce měn z oněch 140. Od konce loňského března dokázala koruna z měn oblíbených turistických destinací posílit o více než pětinu vůči zmíněné turecké liře, o zhruba desetinu vůči tuniskému dináru a o přibližně procento vůči srílanské rupii.

Nedá se přitom čekat, že koruna výrazněji posílí. Kurs koruny k euru v příštích měsících, včetně těch prázdninových, nebude výrazně jiný než ten současný. Pro začátek července platí odhad kursu na úrovni 25,85 koruny za euro. Jde o nejpravděpodobnější kurs obou měn právě v době začátku prázdnin. Kurs by se tedy neměl příliš lišit od současné úrovně 25,82 koruny za euro. Kurs koruny k dolaru by měl začátkem prázdnin být nepatrně silnější než dnes (v současnosti je na úrovni 23,02 koruny za dolar), a sice na úrovni 22,72 koruny za dolar.

V letošním roce zatím ze všech světových měn vůči koruně nejvíce oslabuje argentinské peso, a to o 10,8 procenta od začátku ledna. Takže kdo si troufne na dovolenou právě v Argentině, na drahotu si rozhodně stěžovat nebude. Koruna letos kromě již zmíněné turecké liry posiluje z potenciálních turistických destinací také vůči islandské a švédské koruně, v obou případech o více než dvě procenta.

PSALI JSME:
Slabá koruna zvyšuje ceny na čerpacích stanicích

Naopak, celkově nejvíce letos koruna oslabuje vůči ruskému rublu, a sice o bezmála devět procent. Letos kvůli posílení tamních měn poměrně výrazně zdražuje také dovolená na Srí Lance (tamní rupie posiluje vůči koruně o takřka sedm procent), v Egyptě (egyptská libra zpevňuje vůči koruně o více než šest procent), v Izraeli či Thajsku (šekel i baht zpevňují vůči koruně letos zatím o pět procent až šest procent).

V porovnání se situací před rokem touto dobou koruna nejvíce zhodnocuje vůči argentinskému pesu, a to bezmála o 50 procent, a také vůči turecké liře, a to o téměř 25 procent. Nejvíce pak oslabuje vůči egyptské libře, a sice o 13,6 procenta.

Je třeba mít na paměti, že prodejci v zemích, jimž citelněji oslabuje měna, toto oslabování kompenzují růstem cen. Takže například Turecko se potýká s výraznou, stále zhruba dvacetiprocentní inflací, která pak z pohledu turisty do značné míry ubírá na cenové výhodnosti dovolené v této zemi.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Z prodejů zájezdů je vidět, že Češi žádnou krizi neočekávají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Region si připisuje zisky

Z domácích dat byl v úterý zveřejněn běžný účet platební bilance. Ten vykázal díky bilanci zboží a služeb a přílivu peněz z EU vysoký přebytek ve výši 64,4 miliardy korun. Za první čtvrtletí byl letošní přebytek …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB